האזנות סתר - היתרים, איסורים וחשיפת האזנות

פורסם על ידי admin
אוק' 26 2009

אתה חושד שמישהו גונב ממך, בוגד בך. היית רוצה להאזין לשיחותיו ופגישותיו על מנת לחשוף את האמת. עצור! האם אתה יודע מה מתיר החוק? חושש שמישהו מאזין לך? במסגרת החוק, חוקר פרטי יכול לסייע לך בבעייתך.

חוק האזנות סתר

המונח "האזנת סתר" מוגדר בחוק האזנות סתר התשל"ט – 1979 כהאזנה לשיחה ללא הסכמה של אף אחד מן המשתתפים בה. הכוונה היא לביצוע האזנה, קליטה או העתקה של שיחה כזו באמצעות מכשיר ללא קבלת הסכמתם של אף אחד ממשתתפי השיחה.

בחוק מפורטים מקרים בהם ניתן לקבל היתר לצורך ביצוע האזנת סתר ומי יכול לאשר את ביצוע ההאזנות: שר הביטחון (למטרות שמירה על ביטחון המדינה), המשטרה תוך קבלת אישור בכתב מנשיא בית משפט מחוזי (לצורך מניעת עבירות וחשיפת עבריינים), במקרים דחופים ומיוחדים (המוגדרים בחוק) יכול מפכ"ל המשטרה לאשר האזנת סתר.

חוק האזנות סתר קובע כי מי שמבצע האזנת סתר ללא היתר כדין יהיה צפוי לחמש שנות מאסר. עוד קובע החוק כי גם מי שמשתמש בידיעה שהושגה באמצעות האזנת סתר וכן אדם המתקין מכשור לצורך ביצוע האזנות סתר יהיו צפויים לעונש מאסר דומה.

האזנה לשיחה המתנהלת במקום ציבורי לא תחשב להאזנת סתר אסורה ועל מנהלי השיחה לקחת בחשבון כי דבריהם עשויים להישמע על ידי אחרים. גם בביצוע מעקבים ההקלטה מתרחשת בדרך כלל במקום ציבורי או כאשר המקליט הנו צד בשיחה.

לאור הדברים העולים מן החוק, ברור כי משרד חקירות מורשה ומוסמך לא יסתכן בביצוע עבירה פלילית של האזנת סתר.

עם זאת, בזכות חידושים טכנולוגיים, יכול כיום כל אדם מן הישוב לרכוש מכשירי האזנה, צילום וציטוט. כל עוד האדם המאזין/ מקליט הנו צד בשיחה הדבר חוקי.

נוסף על כך, החידושים הטכנולוגיים הביאו עימם גם את הפיתוי לנצל האמצעים הללו למטרות פליליות של האזנת סתר, על מנת לזכות ביתרונות עסקיים או אישיים.

השיטות הנפוצות לביצוע האזנות סתר

השיטה המוכרת ביותר לביצוע האזנות סתר בחדרי ישיבות או חדרים בבית היא על ידי הטמנת מכשיר הקלטה אשר לו זמן פעולה ארוך (הן מבחינת סוללה והן בקיבולת ).

אם מכשיר כזה הוסתר בצורה טובה הוא יהיה קשה מאד לגילוי (לעומת אמצעים הכרוכים בשידור עליהם נפרט בהמשך).

שיטה אחרת היא הסתרת יחידת שידור אשר מעבירה את הקול ו/או תמונה למקלט העשוי להימצא במרחק של עד כמה מאות מטרים. גילוי האזנת סתר שכזו הוא קל יותר ונעשה בעזרת מכשור המיועד לכך.

האזנות סתר לקווי טלפון יבוצעו אף הן בשתי השיטות הנ"ל (מכשיר מקליט או משדר). ניתן לחבר את מכשירי הציטוט לקו הטלפון, להטמינם בשקע הטלפון, בארון סעף ועוד.

האזנת סתר למכשיר טלפון סלולרי היא מסובכת יותר. לשם ביצועה יש צורך להחליף לחלוטין את מכשיר הטלפון הנייד שאליו מבקשים להאזין או לפחות לשים יד עליו למשך זמן מה על מנת להתקין עליו את אמצעי הציטוט הדרושים.

מאז שהחל השימוש בטכנולוגיית בלוטות' בטלפונים סלולריים ניתן להיעזר בתוכנות פריצה העשויות לאפשר קבלת נתונים כגון רשימות קשר, מסרונים ועוד.

האזנות סתר רבות נעשות באמצעות מכשור המוטמן ברכב. ניתן למשל להטמין מכשיר דמוי טלפון נייד שכאשר מחייגים אליו הוא משדר את כל הרחשים שבסביבתו.

"האזנות סתר" למחשב

גם פריצה והשגת מידע ממחשב/רשת מחשבים עשויה להיחשב האזנת סתר. הפוטנציאל לנזק שעשוי להגרם לנו מפעולה שכזו הוא גדול בגלל כמות המידע הרגיש הנמצא במחשב הפרטי / רשת המחשבים של עסק.

חדירה למחשבים נעשית באמצעים שונים, מהתקנת תוכנת ריגול המרכזת מידע מסויים (כגון כתובות דואר אלקטרוני או אתרי אינטרנט) וכלה בהחדרת "סוס טרויאני" אשר מאפשר גישה לנתונים דרך מחשב מרחוק.

כאמור אף משרד חקירות לא ייקח חלק בביצוע עבירה פלילית של האזנת סתר אסורה על פי חוק.

ניתן להסתייע במשרד חקירות על מנת לבצע האזנות מותרות, כגון האזנה לשיחה המתנהלת במקום ציבורי, האזנת סתר לשיחה לאחר קבלת אישור מאחד המשתתפים או הקלטה עצמית של שיחה/ שיחת טלפון.

בנוסף, במשרדי החקירות הפרטיים מרוכז מידע רב בנושא האזנות סתר וכל זאת לשם פיתוח והחזקת אמצעים לגילוי ונטרול האזנות סתר. חוקר פרטי יכול לסייע לך לחשוף האזנות סתר שהוטמנו בביתך או במשרד.

ביכולתו של החוקר הפרטי להתקין ציוד המונע האזנות סתר וכאן טמון כוחם הגדול של משרדי החקירות במקרים אלו.

8 תגובות

  1. [...] חושש שמישהו מאזין לך? לחץ למידע על האזנות סתר [...]

  2. [...] כאשר בראשם עומדים חוק חוקרים פרטיים התשל"ב - 1972, חוק האזנות סתר התשל"ט – 1979  וחוק הגנת הפרטיות התשמ"א – [...]

  3. [...] מעקב נגדי, ניתוח מאפייני הסביבה של האובייקט ואף האזנות מסוגים שונים תוך עשיית שימוש בכלים טכנולוגיים [...]

  4. [...] פי חוק וטומנת בחובה עונש של עד חמש שנות מאסר מתוקף חוק האזנת סתר, בהמשך אל חוק הגנת [...]

  5. [...] נכון. רוב המקרים בהם מותרות האזנות סתר הם לצורך הגנה על ביטחון [...]

  6. [...] אותן האזנות לא חוקיות התבסס על רצון של הרפובליקנים לשלוט במחאת הדמוקרטיים [...]

  7. [...] חכמים יכולים להצביע על מיקמו של העובד בכל רגע נתון או האזנות סתר, אשר יכולות לומר למעביד מי דיבר, מי הנמען [...]

  8. [...] חוק האזנות סתר אומר כי לא ניתן להקליט שיחה ללא השתתפות אחד הצדדים. במילים אחרות, המקליט חייב להיות אחד הצדדים בשיחה אך אינו חייב ליידע את הצד השני. [...]

טראקבק לפוסט זה