כך תעשו זאת: ביצוע תצפיות אחר חשודים

פורסם על ידי admin
יולי 15 2010

תצפית אשר נערכת כהלכה עשויה להוביל לאיסוף ראיות מרשיעות כלפי אנשים חשודים. עם זאת, אין לקחת את התצפית כדבר של מה בכך, אלא בכובד ראש ותוך התחשבות במגוון גורמים רלוונטיים.

עבודתו של חוקר פרטי מלווה לא פעם בצורך לתצפת, לעקוב ולאסוף ראיות והוכחות מרשיעות.

סיבת התצפית או המעקב יכולה להשתנות, החל מרמאות בביטוח, בגידות של בני זוג, גניבת מותגים, מודיעין עסקי, איתור כתובת או עישון סמים, אך תוצאת התצפית נשארת כפי שהיא - הזמה או אימות חשדות.

התצפית היא כלי הדורש אימון וידע רב. לא מספיק רק לרצות לאמת חשדות צריך גם לדעת איך, מתי ובאיזה אופן לבצע את התצפית.

חשיבות התצפית האיכותית עולה כשמבינים את תוצאות הכישלון שלה - סגירת דלת וחוסר יכולת להוכיח, כישלון החקירה ובזבוז זמן משווע.

כיצד עושים זאת נכון?

שיטת המעקב המרכזית בזמן תצפית הוא פשוט: לא להיות שם! כלומר, לא לגרום לסובייקט שאחריו עוקבים לחשוד ולו לרגע שמישהו עוקב או מתצפת עליו.

מבחינת מרחק, תצפית טובה משולה למשחק היו- יו: יש למתוח את החוט כמה שאפשר ולהתקרב רק במקרה הצורך.

ברירת המחדל של תצפית טובה היא מרחק כמה שיותר גדול, אך גם כזה המאפשר לראות בבירור את מעשיו של הנעקב, תוך הפעלת מצלמות נסתרות או הקלטת האזנות סתר במידת הצורך.

תצפית איכותית, שלא כמו בסרטים, אינה סובלת הסחות דעת. קריאה בעיתון למשל מסוכנת מאוד שכן הנעקב יכול להיעלם תוך שניות מספר.

שניות אלה יכולות להיות קריטיות לאיסוף החומר. תצפית איכותית היא זוג עיניים תמידיות הצופות על הנעקב בכל מעשיו.

לעיתים, בייחוד כאשר הנעקב נמצא בתנועה מתמדת, זקוקים לכמה אנשי מעקב הפועלים בכמה מישורים - ברכב, ברגל, או בעמדות קבועות במהלך המסלול של הנעקב.

איתור המסלול הקבוע של הסובייקט ולימוד הדרכים בהם הוא הולך הם תנאי הכרחי למעקב ותצפית טובה.

תצפית ומעקב באופן רגלי היא אמנות ההיטמעות בקהל ובאוכלוסיה. על המתצפת לעורר כמה שפחות תשומת לב ולהיראות "ככל האדם".

רוב האנשים אינם חושדים כי עוקבים או מתצפתים עליהם ונוהגים לראות את האנשים סביבם כניצבים בלבד ולא בעלי כוונות, בייחוד כאשר מפעילים משרד חקירות בעת המעקב, אז אין סכנה שיש לנעקב היכרות מוקדמת עם העוקב.

איש מעקב טוב מבין את הפסיכולוגיה של הסובייקט לא פחות טוב מכל פסיכולוג רשמי.

שימוש באמצעי תצפית

ציוד המעקב בתחום התצפיות השתפר ומשתפר פלאים כל הזמן. על המתצפת או העוקב להכיר את הטכנולוגיה העומדת לרשותו ולהשתמש בה אך ורק בעת הצורך.

משקפת ארוכת טווח, חיסום חלונות כך שייראו שחורים מבחוץ, שעון שהוא גם מצלמה, מצלמת אינפרא אדום לצילום בחושך ועוד מכשירים הם בין הגורמים המסייעים לתצפית להיות חשאית אך מדוייקת.

עבור סובייקטים שקשים לעיקוב נדרש לעתים צוות של עוקבים ומתצפתים. עבודה בצוות דורשת שיתוף פעולה מדויק ותקשורת דרך מכשירי קשר שקטים.

למשל, בעת עיקוב אחר סובייקט בנהיגה, עוקב אחד נמצא אחריו ואילו עוקב אחר נוסע ברחוב המקביל, בהתאם למסלול מתחלפים העוקבים על מנת שלא לעורר תשומת לב.

שיטה אחרת של תצפית באיזור קשה למעקב היא הצבת עמדות מפתח ביציאות מהרחוב או מהשכונה.

תצפית איכותית דורשת ריכוז גבוה ואורך רוח. זו הסיבה מדוע כדאי לפנות למתצפתים בעלי רשיון חוקר פרטי, הכשרה ונסיון לביצוע משימה מוצלחת.

טראקבק לפוסט זה