מודיעין עסקי - שיטות איסוף, הפעלת מקורות ואימות מידע עסקי

פורסם על ידי admin
אוג' 12 2009

מודיעין עסקי הינו מודיעין העוסק בסקר שוק מקיף לגבי מידע הרלוונטי לחברות ענק במשק, הכולל  מידע כללי על מתחרים, תהליכי עבודה, מוצרים, ניתוח המידע. איסוף כל המידע הרלוונטי חשוב בקבלת החלטות חשובות בארגון כמו קבלת החלטות פרסום ושיווק מוצרים, ייצור קו מוצרים חדש, תחרות על דעת קהל ועוד.

מודיעין עסקי הינו מודיעין תחרותי…

מודיעין  עסקי זהה במהותו לאיסוף המידע במודיעין צבאי, בשניהם מלקטים מידע על יריבים או אויבים ומנתחים מידע זה לפני נקיטת פעולה ממשית בין עם החלטה עסקית או פעולה מיליטנטית.

שיטות הפעולה בשניהם זהות ונחלקות לשניים: התחום הלגיטימי וזה שאינו לגיטימי וגובל לעיתים בפלילים.

במודיעין עסקי תחום איסוף המידע הלגיטימי כולל: איסוף נתונים על פרסום מוצרי היריב העסקי בעיתונות ועל היריב העסקי בעצמו, מעקב אחרי גיוסי עובדים, בדיקת קהלי יעד, הנפקת מניות לבורסה, פרסום הודעות לעיתונות, קריאה בעיתונות העסקית, שאיבת מידע מלקוחות המתחרים שלך בנוגע לפרטים קטנים אך חשובים על מתחריך, שירות הלקוחות שלהם, מי הם הספקים, מהי איכות הסחורה, "שתילת" לקוחות סמויים בחברות מתחרות, איסוף מידע מספקים על מחירי סחורה, מהם חומרי הגלם? תנאי תשלום? פרסומים של דוחות שנתיים (חברות תאגידיות במשק הישראלי חייבות לפרסם את הדוחות הפיננסים שלהם בפומבי).

שימו לב כי איסוף מודיעין עסקי מבוקר ואיכותי מהווה יתרון עצום בכל שלבי הפעילות העסקית של החברה.

איסוף מודיעין עסקי לא חוקי נעשה גם כן בשיטות צבאיות כלומר ריגול תעשייתי, חדירה למחשבי המתחרים, השתלת עובד של התאגיד המתחרה בחברה, האזנות סתר ועוד.

שיטות אלה אינן חוקיות בעליל ומהוות עבירה פלילית שעונש מאסר בצידה - שימו לב כי בעת העסקת חוקר פרטי לצורך איסוף מודיעין עסקי, הקפידו לדרוש עמידה במגבלות שאותן מציב החוק בישראל, או בכל מדינה בהם אתם אוספים מידע.

יש לזכור כי חוקרים פרטיים רבים טוענים כי הם יודעים לאסוף מודיעין עסקי איכותי, אך רק מעטים יודעים באמת מהו מודיעין עסקי לגיטימי וכיצד אוספים מודיעין מהיימן.

מתי עולה הצורך באיסוף מודיעין עסקי?

הצורך במודיעין עסקי עולה כאשר מתרחשים שינויים מסוימים בסטאטוס החברה והמשק:

  • במצב שבו מצטרפים למשק העסקי מתחרים חדשים, ומתחרים ישנים מתחזקים
  • לעיתים קיימים שינויים בלתי צפויים במשק, למשל, התנהגות צרכנית
  • בעולם טכנולוגי בו אנו חיים יש חידושים טכנולוגיים בקצב מהיר
  • המחוקק חוקק חוקים חדשים, ועדכן אחרים
  • בזמן של צמיחה יש אפשרויות להזדמנויות עסקיות חדשות ומפתות


כיצד משתמשים במידע עסקי שנאסף?

אין משמעות ותכלית למודיעין עסקי שנאסף אם כל הדרג הניהולי אינו יודע על כך, מידע שמתקבל ונגנז אינו קיים למעשה.

אפקטיביות של מודיעין טוב נמדדת לאורך זמן, אין ערך ממשי במידע שנאסף לצורך מטרה מסוימת לזמן מוגבל, איסוף מידע חשוב ומשמעותי אם התבצע במהלך כל שנת העבודה, חשוב ביותר לא להיכנס לשאננות לאחר שהשגת מידע ולהמשיך לאסוף מידע באופן שיטתי.

המידע שבידך חשוף באותה מידה לשאר מתחרייך אם לא תקבל החלטות ניהוליות וביצועיות מהירות תאבד את היתרון שלך.

5 תגובות

  1. [...] בחשד לגניבת כספים או מלאי. לעיתים הן מתמקדות בחשיפת ריגול עסקי המתרחש תחת אפו של [...]

  2. [...] לימודי הקורס כוללים תכנים תיאורטיים בדבר חוקים תקנות ומשפטים, אתיקה מקצועית, סמכויות החוקר ומגבלותיו, תכנון אופני פעולה, איתור כתובת ואיסוף מודיעין. [...]

  3. [...] מוכנים לשלם כסף על מנת לרכוש ידע בתחומים שונים, השגת מודיעין עסקי או ידע שיכול להביא תועלת ברמה האישית, כגון איסוף מידע [...]

  4. [...] מכיוון שתחום המחשבים והאינטרנט מהווה קרקע מאוד גמישה מבחינת חקיקה משפטית, ניתן למצוא מקרים של ניצול שגוי של רשת האינטרנט לצרכי איסוף מודיעין עסקי. [...]

  5. [...] החל מרמאות בביטוח, בגידות של בני זוג, גניבת מותגים, מודיעין עסקי, איתור כתובת או עישון סמים, אך תוצאת התצפית נשארת כפי [...]

טראקבק לפוסט זה