רשיון חוקר פרטי - מה צריך לעשות בשביל רשיון לחקירות?

פורסם על ידי admin
אוג' 06 2009

הידעת, כי לצורך עיסוק בתחום החקירות הפרטיות נדרשת קבלת רישיון חוקר מוסמך? החוק בישראל קובע תנאים ברורים לקבלת רשיון חוקר פרטי ועיסוק בחקירות פרטיות ועל כך נפרט במאמר הבא…

בכדי לקדם איכות ומומחיות ללא פשרות של העוסקים במקצוע, ולהבטיח, כי פעילותם של החוקרים הפרטיים תבוצע תוך שמירה על דיני מדינת ישראל ואגב כיבוד החוק, מיסדה המדינה מסלול ארוך ומקיף של לימודים, אימון והכשרה מקצועית לביצוע התפקיד.

בדומה לנהוג בתחומי עריכת דין, רפואה או ראיית חשבון, המהווים מקצועות, אשר מצריכים רשיון עיסוק, לא כל אחד רשאי לפעול בתחום החקירות הפרטיות.

הוצאת הרישיון מהווה מפתח לצורך קבלה לגילדה איכותית של השולחים ידם בחקירות, אשר כפופים לכללי האתיקה והמשמעת המנחים בענף, בפיקוח לשכת החוקרים הפרטיים בישראל.

כאשר הינך מבקש להסתייע בשירותיו של חוקר פרטי לצורך איסוף מידע באופן דיסקרטי, בדוק האם קיים באמתחתו רישיון עיסוק במקצוע כדין, וכי עבר את מסלול ההסמכה הנדרש בכדי להעניק לך שירות אופטימלי ולספק עבורך אינפורמציה, אשר תוכל לשמש כראייה קבילה בדיון פלילי או אזרחי או במסגרת הליכי בוררות.

למען בטחונך האישי - חשוב שתעמוד על הצגת תעודת רישיון בתוקף, זאת בכדי לוודא, כי החוקר הפרטי, שבשירותיו בחרת להסתייע, אינו שרלטן או מתחזה, אשר לא הוסמך לעסוק בתפקיד ודרכי פעולתו אינן במסגרת החוק.

השלבים בדרך לקבלת רישיון חוקר פרטי

בכדי להבטיח את טיב השירות, הניתן בתחום, כמו גם את ביצועה של חקירה לגיטימית, בשיטות כשרות, המכבדות דברי חקיקה דוגמת: חוקי היסוד, חוק המחשבים, חוק האזנות סתר וחוק הגנת הפרטיות, נדרש החוקר הפרטי לעמוד בשורה ארוכה של קריטריונים מחייבים לצורך עיסוק בתפקיד:

מילוי אחר תנאים פרוצדורליים, אשר נקבעו בחוק החוקרים הפרטיים ובתקנות שנחקקו מכוחו, בהם: דרישה, כי החוקר הפרטי יהיה אזרח או תושב קבע ישראלי, בעל השכלה תיכונית והיעדר מניעה מטעם ביטחוני, אישיותי או אחר להענקת הרשיון.

ביצוע תקופת התמחות, האורכת כשלוש שנים, במשרד חקירות מורשה, בהנחייתם של חוקרים ותיקים, אשר הוסמכו באימון מתמחים.

לחלופין, מתאפשרת קבלת פטור מאימון עבור מי, שצבר נסיון וותק מסויים בתחום חקירות בשירות הציבורי, דוגמת המשטרה או שירות הביטחון הכללי.

מעבר בהצלחה של מבחן בקיאות בדיני ישראל ובאתיקה מקצועית, לאחר סיומה של לפחות מחצית מתקופת האימון או בתום התקופה כולה.

הליך הגשת בקשת רשיון לעיסוק במקצוע

חוקרים פרטיים, אשר עמדו בדרישות הקבועות בחוק, מצויים בעיצומו של הליך ההכשרה המקצועית ומעוניינים לקדם את קבלת הרישיון, נדרשים למלא עותק של טופס בקשה לרישיון ולצרף לו את הנספחים הנדרשים.

הבקשה מוגשת למחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה במשרד המשפטים, אשר אמונה על הנפקת הרישיון המיוחל.

במסגרת התהליך בודקת המחלקה את גיליון הרישום הפלילי של המועמד במשטרת ישראל ומפרסמת את הבקשה ברשומות ובעיתונות היומית לתקופה של כשבועיים, לצורך הגשת התנגדויות על ידי הציבור.

4 תגובות

  1. [...] לברר כי החוקר אותו בחרתם מחזיק בידו רישיון תקף. בנוסף, חשוב לתאם את כל הפרטים והציפיות מראש, גם [...]

  2. [...] כללי כי קורס חוקרים פרטיים פונה לציבור הרחב ולמי שחפץ לעסוק במקצוע זה כמו כן מכוון לקהל חוקרים פרטיים מדופלמים אשר [...]

  3. [...] מורשה, עליו להיות בעל ותק של חמש שנים לפחות כדי לקבל רישיון לפתיחת משרד חקירות [...]

  4. [...] חוקר הוא בעל רשיון חוקר פרטי, אך אינו שוטר ועל כן יכול להשיג ראיות אותנטיות במסווה [...]

טראקבק לפוסט זה